How to Get 4 Meals from 1 Whole Chicken!

How to Get 4 Meals from 1 Chicken!

Are you Struggling to save money, but want to prepare more Home-made meals for the Family? Well Your not alone! 

As a busy mother of active kids, it can so easily become a habit to just run out in town for a quick pizza for dinner, or a pack of hot dogs that you quickly cook and it's ready. But I want to feed my kids with Healthy, Chemical free food so they don't get that hiper, and so they can get strong and think better when school starts.

I know exactly how you feel. You know they need healthy food while they're young, so their bones and body gets strong and healthy!

And I don't want to have them get the Flu this fall! So I feel I am cheating on them, but as a young mother don't know much about cooking!

You are not alone, And I have a remedy for you! Below I have recipes that will help you get 4 meals out of 1 whole chicken. 

What if 1 whole chicken is too much for just me and my hubby? Well, you can find more recipes online and 1 chicken can get into a lot meals. Or you can get the Leg & Thighs and enjoy them in a few meals!

 

First I want to let you know that the Fresh Chicken is now Available! It has never been frozen, and the Fresh will make the meal so much more delicious!!

 

Below I have 4 steps with Recipes that will help you get the most out of each chicken!

Day #1: Put Whole Chicken in pan. Cook the whole chicken slowly for about 4-6 hours. Add a few seasonings if you want, (we usually do some Celtic Sea Salt, and preffered seasons.) 

(Raw Fresh Chicken is the most delicious if cooked slowly on low heat.) After cooking it, make sure it is nice and soft, then enjoy!

Once finish eating, get all left-overs off bones, and put into Fridge for use with next recipe. (Be sure to save bones for broth)

Our Whole Chicken comes with Organs in it, so that is a highlight for the kids to dig in there and get the delicious, Healthy liver. 

 

Day #2: Chicken Salad

2 Cups Chopped, Cooked Chicken

1/2 cup chopped Celery

3 hard-boiled Eggs, chopped

1/4 tsp. Pepper

1/2 tsp. Season-all

2 Tbsp. Maple Syrup

1 Tbsp. Mustard

3/4-1 cup Mayonnaise

Mix all ingredients together and enjoy! No need to cook it. Keep Refridgerated.

is good on Sandwiches with Lettuce, or with your cooked veggies.

 

Day #3: Make Bone Broth!

Make bone broth with all bones. Add vegetables or onions if you want. (We usually don't but some people do). 

Enjoy bones broth with vegetable soup, or save for soup recipe below!

 

Day #4: Chicken Corn Soup!

2 cups (Cut-up) cooked Chicken

4 cups corn

1/2 tsp. Salt

1/8 tsp. Pepper

1/2 tsp. Parsley

1 Cup Noodles (Optional)

Cook noodles in 2 cups water then add Chicken, Corn, Salt, Pepper, and Parsley. Bring to a boil, then add bone broth.

Adding some chopped celery and onions is also good!

Eat like that, or you can put it in containers and put in freezer, then enjoy your soup this winter.

 

There you go! Enjoy the recipes, and feel free to contact Gideon if you have any questions about these recipes, or any other questions. Gideon's Email address is Clearviewvalleyfarm@gmail.com.

 

If you want more recipes and tips for making whole chicken, you can Google: "How to get 4 meals from 1 whole chicken."

 

But Remember that store-bought chicken has been raised with soy, so  it grew very fast, and is not the best option if you want to eat Healthy. My best opinoin is to get Fresh Grass-fed chicken straight from a farmer you trust. 

 

 Fresh, Grass-fed, Soy-free, Chicken is now available from Clearview Farm, and you can get it through the Online Website: Clearview Valley Farm. And While placing the order, be sure to click the fresh or frozen meat! (Which ever you prefer)

Thank you so much for supporting our Family Farm. We need your support, and we are here to help you reach your goal of eating healthy, and feeling good!

Blessings to you an your Family!

Have a great Week!

Gideon Lapp and the Lapp Family!

3 Amazing tips to save you Money on Raw Milk!

I know shipping cost a really lot, and paying for shipping seems to be a waste of money. And with my tight budget, I can hardly afford it. But I want my food to arrive fresh and cold!

For me as the Farmer, I don’t like charging you so much for shipping, but I may not be wasting Money so I can keep shipping food to you in the years to come.

So Today I will give you 3 tips that will help you save money, and will be easy for me as well!

Tip #1, Most Important step: Return the insulated box and ice packs.

The Insulation and ice packs cost you $20 when placing the order, then if the insulation and ice packs are returned, I will give you a $15 discount code for your next order.

I prefer you would get 2 or 3 orders, (Or 3 boxes) then pack all the insulation in a big box, and return everything as 1 box. That way you just have to return 1 box, then I will refund for 2 boxes.

EXAMPLE: If you have 3 boxes and a bunch ice packs.

First, If you have a big box laying around the home somewhere, (Like 1 that is 16 inches square or bigger)

Then get all insulation out of the 3 boxes, and put it flat in the big box, then squeeze the ice packs and packaging in the box. Then the boxes that had the food in, just cut all the tape, and smash them together and also include in the big box.

Once the box is closed, just take it to the local post office, Fedex Store, or UPS location, and ask then to send it to the Farmer. It does cost a bit something to return the box, but if you send 3 boxes back it would total up to $45 refund. See Address below.

If you don’t have a big box around the house, you can also just get all the insulation out, then put it flat in the box, and return it.

So the tip here is get 3-5 boxes, (Or orders), then pack the insulation tightly in a big box, and return it to the farmer. It gets well worth it.

TIPS #2 The Size and Weight.

The price of shipping depends on the size and weight of the item, so example for a gallon of milk: It is heavy and big. Now cheese is small and only around a pound. So stuff like butter, cheese, fudge, and more you can add to the order, and it hardly affects the shipping cost.

TIP #3 How much items go in each box?

Keep in mind that each box cost $20, and if it doesn’t fit in 1 big box, it will take another box.

You can sorta think how much goes in each box, Like example for milk there fit 4 gallons to a box, so if you order 5 gallons milk, the second box will only have 1 gallon in it, but the box still cost $20. So that might give you a few tips on what to order

Like I said, cheese and butter I can squeeze in any box without a problem, but the big products takes place.

And the biggest box we use is 12x12x12 in the inside of the box.

These are just tips, and I’m not telling you to try to order only small stuff. You may order whatever you want, and I’ll work with you.

I actually just started shipping food, and am still learning, so if anything goes wrong please let me know so I am aware of it.

I am known to work with my Customers. I go the extra mile to help each person get what they want, so If there is anything I can help you with, please email me, and I’ll reply asap. My email address is Clearviewvalleyfarm@gmail.com, and Me and Dad are the only people that will receive the email.

And Don’t think that we are a big business and don’t have time for you, we are a Family Farm and we don’t have anybody else interupting with anything. I have 6 Sisters and 3 Brothers, and we are from ages 3-21, so we are just young and we have been raised to work and help customers.

The last months I am Realizing how peaceful it is on the Farm. My cousins talk about their busy schedule of working at different places, and they wish they could work at home more. SO I feel blessed to have you as a personal customer of our farm.

I Look forward to sharing our foods.

Place Order Now

The Address to return the boxes is:

Gideon Lapp

309 Clearview Drive

Quarryville, PA 17566

Blessings wished to you and your Family.

How does the food stay cold till it arrives to my Home?

The Food is shipped in Insulated boxes, and we add ice packs to keep the food cold. Through experience we have learned how much ice packs it takes to keep the food cold till it arrives to your home.

(If you have already received food and it wasn't cold throughout shipment, please email Gideon Here.)

The Insulated box cost is included in the Shipping cost, while the box can be returned and we will give a refund. More info about shipping cost.

Where do we ship to:

We ship to your house by UPS anywhere in the United States. The Shipping cost can get very high for the western states.

Another thing that also makes shipping cost so much, Is the Big, heavy container of milk. The shipping cost depends on the weight of the box, and the gallon of milk weighs close to 8 pounds, which does change the shipping price a little bit.

Why Does Shipping Cost Soo Much?

Gideon does his very best to keep the shipping cost as low as possible to fit your Budget.

The shipping cost actually doesn't only cover the shipping cost, but also covers the Following 5 Things:

  • Shipping cost

  • Packaging and Handling

  • Ice Packs and stuff to keep the food cold during shipment

  • Membership fee (Needed for service of selling Raw Milk Products)

  • Cost of Insulated Box. (You can return this box, and you will receive a 75% refund, around $14-$17. We do not charge for the ice packs, so we prefer having them returned if at all possible. Click here for more info on how to return Boxes and insulation.

Again, we ship at the lowest cost possible, but shipping food can get expensive. But we make sure to insulate the food good enough so it stays cold until it arrived at your home.

We just ship every Tuesday, so the food isn't sitting in the warm Warehouses all weekend!